Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemocí ryb

22. 12. 2008
Nemoci ryb
Téma je velmi obsáhlé a jen velmi málo chorob lze laicky léčit, nicméně se jim dá úspěšně předcházet. Chovatel se musí hlavně vyvarovat zavlečení nemocí do nádrže nákupem nových ryb.

Pokud zakoupíme nové ryby, je lépe je nechat 1-2 týdny v karanténě, ve zvláštní nádrži. Pokud se neprojeví nijaké příznaky, můžeme ryby vysadit do jezírka. I sebelepší prodejce se nemůže chorobám vyhnout a cena, kterou pak chovatel zaplatí může být velmi vysoká. Některé parazitární invaze mohou zdecimovat celý chov. Prevence je proto vždy levnější a účinnější než léčba. Dobré je všechny ryby před vysazením ošetřit protiplísňovou a antiparazitární koupelí, přípravků je celá řada, je možno je zakoupit v akvaristikách a speciálních prodejnách. Nejlepší zkušenost mám s přípravkem FMC, který pokrývá velké spektrum parazitů i plísní. Jeho obchodní název je Multi-medikal a je to směs formalínu, malachitové zeleně a metylénové modři. Většina ostatních přípravků v obchodní síti je ne podobné bázi, ale výrobci neuvádí složení preparátu. Multi-medikal je nejlevnější a nejspolehlivější z nich, alespoň dle mé zkušenosti.

Pokud se přesto objeví nemocné ryby v nádrži, vždy je třeba nemocné kusy okamžitě izolovat. Pokud se jedná o drahé kusy, lze je dát na veterinární vyšetření, kde po vyšetření a stanovení diagnózy navrhnou způsob léčby(zajišťuje OVS). Nemocí ryb je celá řada, od parazitárních, jimž lze předcházet právě koupelemi, přes nemoci virového, bakteriálního a houbového původu. Nejčastějším problémem je povrchové zaplísnění, které se dá léčit koupelí v FMC, Malachinu, Multi-medikalu, Hypermanganu či Omnisanu. Touto koupelí lze řešit i zaplísnění žaber, které může způsobit udušení postižených ryb. Povrchové zaplísnění ryb je běžné v jarním období, v období po výtěru ryb nebo jako následek nešetrné manipulace při výlovu jezírka. Prevence nikdy neškodí a tak je dobré v těchto situacích automaticky koupel aplikovat. Nemoci virového původu léčit nelze, vakcinace není příliš propracovaná, u některých chorob vůbec. Nejznámější z viróz je jarní virémie neboli infekční vodnatelnost, která úspěšně každé jaro decimuje kaprovité ryby v celé Evropě. Projevuje se zvětšením dutiny tělní, "nafouknutím" ryby, vypoulením očí, krváceninami na ploutvích a řitním otvoru. Virus snižuje aktivitu při teplotě vody nad dvacet stupňů, hynutí ustává. Přísně oddělovat nemocné kusy, přenáší se i vodou. Nemoci bakteriálního původu neboli bakteriózy. Největší problém představují napadení kůže a žaber. Na kůži se objeví krvavé okrsky, které se postupně otvírají v hluboké kožní eroze, obnažuje se svalovina. Léčba probíhá krmivy s obsahem antibiotik nebo přímo koupelemi v antibiotiku. Bakterie způsobující nemoc však musí být citlivá na použité antibiotikum, jinak je léčba neúčinná.

Na tomto místě bych se rád zmínil o použití UV zářičů neboli UV lamp. UV záření narušuje strukturu DNA živých organismů a tím je hubí. Voda procházející UV zářičem je prosvícena a pokud jsou intenzita a doba ozáření vody dostatečné, dojde k likvidaci veškerého života v ní, tj. k desinfekci. V praxi dojde k likvidaci plísní, řas, prvoků i parazitů. Dá se říci, má zkušenost to jen potvrzuje, že UV zářič vyřeší spolehlivě téměř všechny zdravotní rizika ryb v jezírku, navíc eliminuje zelený zákal a zvyšuje tím průhlednost vody v nádrži.