Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rybie skupiny

13. 11. 2008
Ryby sladkovodni:
-Pro avaristickou praxi je užitečné rozdělit ryby do skupin,tvoření ruznými rody.Důležitými znaky,jsou tvar těla,tvar ploutví,postavení tlamky,ozubení,zbarvení,případně další speciální rysy.Podle uvedených znaků můžeme většinou sladkovodních ryb rozdělit do sedmi zřetelných odlišených skupin.

Sumci mají kolem tlamky 4 až 8 vousků,které mohou být dlouhé i bičovité.Větsina druhů má za hřbetní ploutví tukovou ploutvičku,která je vždy bez ploutevních paprsků.Hřbetní ploutev může mít velmi silné ploutevní paprsky,někdy pilovité.Zbarvení naní nijak nápadné,některé druhy nemají šupiny.Zástupci této skupiny je třeba Keříčkovec dvoupásý-Heteropneustes fossilis.

Mřenky se v některých znacích podobají sumcům,ale nemají tukovou ploutvičku.Obvykle se jedná o malé ryby často z dlouhým,hadovitým tvarem těla,které může být pestře zbarveno.Kolem tlamky mají 6 krátkých vousků,hřbetní ploutev je často téměr ve středu těla.Zástupci této skupiny je třeba Mřenka nádherná- Botia macracanthus nebo Bichirek Kalabarský-Erpetoichthys calabaricus.

Tetry (Characidy) se vyznačují klasickým ,,rybím tvarem`` těla a šupinami,často s kovovým,někdy až fluerescentnim zbarvením.Ploutve mohou být barevné,vyskytuje se malá tuková ploutvička.Samci některých druhů mají na řitní ploutvi malý háček napomáhající páření.Tlamky všech druhů jsou koncové a vyzbrojeny zuby.Většína druhů pochází z Jižní Ameriky.Zástupci této skupiny je třeba Piraňa Nattererova- Serrasalmus nattereri nebo Tetra Blaherova- Hemigrammus bleheri.

 Parmy a Razbory mají klasický tvar těla,jsou ošupené a často pestře zbarvené.Hřbetní ploutev je často posazena dozadu,tuková ploutvička chybí.Tlamka je obvykle koncová,nemají zuby a u většiny jsou vousky,i když málo zřetelné.Zástupci této skupiny je třeba Parmička červenoploutvá-Epalzeorhynchos frenatum nebo Razbora klínoskvrná-Rasbora heteromorpha.

 Živorodky a Halančíci měří obvykle méně než 6 cm,mají shora sploštělou hlavu s malými,svrchními ústy.Hřbetní ploutev je často posazena hodně dozadu.Zástupci této skupiny je třeba Mečovka zelená-Xiphophorus helleri nebo Halančík pestrý oranžový- Aphyosemion australe hjerreseni.

Cichlidy mají často pestře zbarvené tělo,s nápadnými pásy a proužky.Ústa jsou koncová.Mnohé druhy mají velkou hřbetní ploutev,často také ploché tělo.Zástupci této skupiny je třeba Vubozubec paví-Astronotus ocellatus nebo Terčovec červený- Symphysodon discus.

Labyrintky jsou svým vzhledem podobné cichlidám.U asijských druhů začíná řitní ploutev pod začátkem ploutve hřbetní,nebo může být posunutá o něco dále k ocasu.U afrických druhů tento není tak významný,vrcholu žáberního víčka.Labyrintní ryby mají často mramorované skvrnité tělo.Zástupci této skupiny je třeba Bojovnice pestrá- Betta splendens nebo Čichavec perleťový-Trichogaster leeri.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář