Jdi na obsah Jdi na menu
 ChovVelikostTeplotapHTvrdostCenaTyp
obtížny15256530stadkovodní
cm°C|°dGH
282981950
Čeleď:Gyrinocheilidae (Přísavkovití)
Anglicky:Chinese algae-eater
Biotop:Asie.
Objeveno:Tirant, 1883.
Původ:Asie: povodí řek Mekong a Chao Phraya - Thajsko, Čína, Malajsie.
Lokalizace:Střední a dolní část nádrže
Délka života:V akváriích jsou často chovány v nevhodných podmínkách a nezřídka hynou po 2-3 letech. Při vhodných podmínkách se však dožívá cca 10 let, ve volné přírodě až 15 let.
Dop.počet ryb:1 kus na cca 100 litrů. V prostorných nádržích lze chovat pohromadě více kusů.
Min.velikost n.:Nejméně 100 litrů pro jeden kus. Je třeba zvážit další chované druhy, s ohledem na potravní nároky.
Krmení:Býložravec - fytoplankton, sinice, velmi jemné řasy - mladí jedinci jinou potravu nepřijímají!. Starší a dospělé ryby pak konzumují i vločky a tablety se spirulinou, zelené krmení, mražený plankton. Rostliny neničí a neokusují.
Pohlaví:Obtížně zjistitelné. Lze rozpoznat až v dospělosti. Pohlaví jde určit podle řítních ploutví. Samička řítní ploutve nemá. Samci bývají o něco menší než samice.
Odchov:V akváriích se nerozmnožuje, je velmi těžké napodobit její přirozené podmínky. Rozmnožování bylo úspěšné pouze s hormonální stimulací. Ve volné přírodě klade samice velké množství jiker v klidné, prohřáté vodě do husté spleti rostlin. Páření se účastní více samečků. O potomstvo se nestarají.
Snášenlivost:V dospělosti se nedoporučuje chovat ve společnosti velkých pomalých druhů ryb (např. Skaláry nebo Diskusy), z důvodu napádání resp. snahy přisát se na plochu těla. Potřebuje dostatek prostoru, v malých akváriích je často agresivní k jedincům vlastního druhu i k jiným rybám. V prostorných nádržích je agresivita minimální.
Charakteristika:Tělo má nevýrazně olivově hnědé, na slabinách je tmavý pás. Výborná na odstraňování řas - konzumuje především fytoplankton a rozpuštěný detrit, čímž brání rozvoji řas v akváriu, tvrdé vláknité řasy, ruduchu ani zelené přisedlé řasy nekonzumuje. Existuje i albinotická varieta, žlutá varieta a řada barevných mutací vzniklých křížením. V dospělosti je teritoriální, při dostatku prostoru však prakticky neškodná (v malém prostoru může její agresivita být naopak značná). Dokáže odpočívat přisátá na skle nebo rostlině a v té době nedýchá ústy, ale speciálními otvory na hlavě. K chovu je vhodná větší společenská nádrž s dostatkem úkrytů, hustě zarostlá, s velkolistými rostlinami, na nichž přísavky thajské rády odpočívají. Příliš mnoho kusů v malém akváriu má za následek hladovění a předčasnou smrt. Nejsou příliš náročné na parametry vody s výjimkou teploty, která by neměla klesnout pod 25°C. Naopak jsou citlivé na chemikálie, léčiva, vysokou koncentraci CO2 a také vyšší koncentraci soli. V akváriích málokdy dorůstají velikosti větší než 15 cm. Ve své domovině jsou loveny a komerčně využívány.